Inleiding
Een Kt/V-onderzoek is bedoeld om vast te stellen of u voldoende dialyseert. Kt/V staat voor klaring, tijd en volume. Ook wordt uw eiwitintake en de eventuele restfunctie van uw nieren bekeken.
Een Kt/V-uitslag van hoger dan 1.7 is wenselijk. Aan de hand van de uitslag van dit onderzoek kan uw behandelend arts eventueel de behandeling bijstellen.
Voorbereidingen
Wij vragen u om de dag vóór het onderzoek 24 uur urine en 24 uur het dialysaat te verzamelen. U krijgt van ons een urinebokaal mee op de urine in te verzamelen.
Maak ruim van tevoren zelf een afspraak voor bloedprikken voor de bloedafname op de dag van het onderzoek.
24 uur urine verzamelen
De ochtend daags vóór het onderzoek gooit u de ochtendurine nog weg. Vanaf dat moment spaart u alle urine in de bokaal; er mag absoluut geen urine weg gegooid worden. Dit doet u tot en met de eerste ochtendurine op de dag van het onderzoek.
24 uur dialysaat verzamelen
Dit geldt op deze manier ook voor het dialysaat. U gooit de uitloopvloeistof op de ochtend daags voor het onderzoek weg. Daarna spaart u het dialysaat tot en met de eerste uitloop op de dag van het onderzoek. Het dialysaat bewaart u in de CAPD zakken.
Als u alle zakken heeft verzamelt, dan leegt u ze in de grote blauwe bak. Roer de vloeistof enkele malen door en neem dan een monster.
Monsterafname PD-vloeistof
Bij het Kt/V onderzoek is het nodig om een monster van de opgevangen PD-vloeistof mee te nemen naar de Dialyse. U neemt dit monster op de volgende manier af.
- Ledig alle vloeistofzakken van 24 uur in de opvangbak.
- Meng de PD-vloeistof goed door 5 maal door de PD vloeistof te roeren.
- Verwijder meteen daarna het dopje en zet het gele opzetstukje op de urinemonovet, afnamebuis. Hiermee kunt u een vloeistofmonster afnemen.
- De afnamebuis loopt vanzelf vol als u aan de stamper trekt. Als er geen vloeistof meer de buis inloopt, dan is de buis vol. De stamper kan afgebroken worden. Plaats het dopje weer op de urinemonovet.
- Zwenk de afnamebuis 8 maal om een goede vermenging te krijgen.
- Noteer het totale inloopvolume en het totale uitloopvolume van de afgelopen 24 uur.
- Neem de afnamebuis voorzien van de sticker met uw naam en de behandelgegevens mee naar de Dialyseafdeling.
- Neem ook de daglijst mee naar de Dialyseafdeling.
Meenemen naar het onderzoek
Neem op de ochtend van het onderzoek de urinebokaal, het dialysaatmonster en uw dialysedaglijst met de laatste gegevens mee naar de Dialyseafdeling.
Het onderzoek
De urine en het dialysaatmonster worden op het laboratorium onderzocht. Op het laboratorium wordt ook een bloedmonster bij u afgenomen. Voor het bloedprikken moet u zelf ruim van te voren een afspraak te maken.
Na het onderzoek
Na het onderzoek kunt u naar huis gaan en uw normale behandelschema weer voortzetten.
Uitslag
De uitslag van dit onderzoek wordt u medegedeeld door uw behandelend arts.
Contact
Opmerkingen
- Ziet u een typfout, een taalkundige fout, of heeft u moeite met de leesbaarheid?
-
Stuur een e-mail naar communicatie@viecuri.nl en we zoeken een passende oplossing.
Disclaimer
Deze informatie is algemeen en geen behandeladvies. De informatie is ook geen vervanging van de afspraken die tussen patiënt en zorgverlener zijn gemaakt. VieCuri kan niet aansprakelijk worden gesteld voor schade als gevolg van mogelijke onjuistheden. Bekijk hier de uitgebreide disclaimer.