Reumatoloog Tim Jansen kijkt door een microscoop

Doorbraak in jichtbehandeling

Jicht is de meest voorkomende vorm van ontstekingsreuma. Jicht komt erg veel voor maar het heeft wetenschappelijk jarenlang ontbroken aan overeenstemming over een uniforme behandelmethode  De vraag bleef steeds of artsen zich moesten richten op een specifieke streefwaarde in het bloed, of dat het voldoende was om pas in te grijpen als patiënten klachten ervaren. VieCuri-reumatoloog Tim Jansen leidde een grootschalige Nederlandse zorgevaluatie, die recent verscheen in The Lancet Rheumatology. De uitkomsten bieden eindelijk duidelijke inzichten voor de praktijk: meten is weten!

De aanleiding: een medisch dilemma

Jicht ontstaat door een te hoog urinezuurgehalte in het bloed, waardoor kristallen neerslaan in de gewrichten. Dit leidt tot pijnlijke ontstekingen. Hoewel internationale richtlijnen vaak adviseren om het urinezuur met medicijnen onder een specifieke grens te brengen, was er een gebrek aan direct bewijs dat dit echt beter is voor de patiënt. Sommige Amerikaanse richtlijnen adviseerden daarom juist om alleen te behandelen bij klachten, om overbodig medicijngebruik en controles te voorkomen.

De opzet van het GO TEST Overture-onderzoek

Om dit dilemma op te lossen, startte VieCuri Medisch Centrum in samenwerking met zeven andere Nederlandse ziekenhuizen het 'GO TEST Overture'-onderzoek. In totaal werden 308 patiënten met jicht twee jaar lang gevolgd. De deelnemers werden door loting verdeeld in twee groepen. Bij de eerste groep werd regelmatig bloed gecontroleerd en de medicatie aangepast zodat het urinezuur onder een bepaalde waarde bleef. Bij de tweede groep vonden geen standaardcontroles plaats. De medicatie werd alleen aangepast als patiënt en arts dat nodig vonden op basis van klachten.

Resultaten: vaker klachtenvrij door strikte controle

Na twee jaar bleek de proactieve methode (sturen op een streefwaarde) aanzienlijk succesvoller. Bij de eerste groep werden de beste resultaten bereikt: bijna 4 op de 10 hadden geen jichtaanvallen meer. Ook bereikte bijna driekwart van de patiënten het gewenste lage urinezuurniveau. In de laatste fase van het onderzoek hadden zij bovendien minder vaak last van jichtaanvallen. 

Bij de tweede groep werd de behandeling dus vooral gebaseerd op de klachten die patiënten ervaarden. In deze groep had slechts een kwart van kwart van de patiënten geen jichtaanvallen meer en bereikte 40% het gewenste urinezuurniveau. In het algemeen was de conclusie dat er tussen beide groepen geen grote verschillen in bijwerkingen waren, wat aantoont dat de intensievere behandeling veilig is.

Publicatie en impact

De resultaten van deze zorgevaluatie, dat mede werd gefinancierd door ZonMw en ReumaNederland, zijn onlangs gepubliceerd in het vooraanstaande tijdschrift The Lancet Rheumatology. De onderzoekers concluderen dat het structureel controleren en bijsturen van de behandeling effectiever is dan wachten op klachten. Deze bevindingen bieden een stevige basis voor nieuwe, eenduidige richtlijnen waarmee jichtpatiënten wereldwijd effectiever geholpen kunnen worden.

 

Bronnen:

2504803_NVRZ_Factsheet-RZN403-1-Project-Go-Test-Overture-2-Jicht-A4.pdf

Urinezuur regelmatig controleren werkt beter bij chronische jicht - Nationale Vereniging ReumaZorg Nederland

Datum

12 juni 2026

scroll terug naar boven